В края на месец ноември, децата от Центърa за обществена подкрепа в квартал „Надежда“ боядисаха 255 катинара в знак на подкрепа към реформата в системата за детско правосъдие. Акцията се проведе като част от кампанията на Национална мрежа за децата, Българският хелзинкски комитет и Института по социални дейности и практики “Детство без решетки“, която се застъпва за отпадане на Закона за борба срещу противообществените прояви на малолетните и непълнолетните (ЗБППМН) и замяната му с ново законодателство, което гарантира правата на децата в конфликт със закона и прави връзка със системата за закрила.
Броят на боядисаните по време на акцията катинари не е случаен, тъй като символизира броя на децата, настанени в социално педагогически интернати (СПИ) и възпитателни училища интернати (ВУИ) през есента на 2016 г., когато на бях свят излезе проектът на Закон за отклоняване и налагане на възпитателни мерки, който има за цел да замени ЗБППМН. По последни данни 255 са децата в България, които се намират в СПИ и ВУИ. Там те не получават условията, необходими за едно дете да расте и да използва пълния си потенциал – като здравни грижи, образование, живот в семейна среда и в общността, сигурност.
Боядисаните катинари ще бъдат използвани за създаването на инсталация с подкрепата на Destructive Creation в центъра на София, която има за цел да повиши обществената осведоменост относно нуждата от незабавна и цялостна реформа в системата за детско правосъдие.
Организациите-членове на Национална мрежа за децата се застъпват за реформа в системата от повече от 15 години и приветстват усилията на държавните институции да отменят остарелия и водещ до нарушения на правата на децата ЗБППМН.
Национална мрежа за децата, също така, настоява за налагането на спешни процедури за прекратяване на престоя на всички деца, настанени в СПИ и ВУИ в момента, както и за преглед на всички мерки и предприети действия по време на престоя им. В изпълнение на Концепцията за държавна политика в областта на правосъдието за детето, приета през август 2011 г. и Пътната карта за периода 2012-2013 г., настояваме и за сформиране на междуинституционални и мултидисциплинарни екипи, с участие на външни експерти и представители на НПО, които да изготвят индивидуални планове за закриване на интернатите с необходимите дейности, срокове и отговорни институции. Плановете трябва да бъдат индивидуални за всеки един интернат като стъпват на индивидуалните оценки на настанените деца, техните семейства и възможности за реинтеграция, както и на наличните и необходимите алтернативи за настаняване. Планирането трябва да предвиди и подкрепа за персонала в двата дома като част от управление на промяната.