Около 44% от децата в Централна северна България живеят в бедност и това е с 0.5% по-високо от средното ниво за страната. Данните бяха представени по време на регионална среща, която се проведе във Велико Търново на 7 и 8 април. Събитието е част от проекта „Гласът на българските деца“, който се реализира от Българското училище за политика “Димитър Паница” в партньорство с Национална мрежа за децата.
Специалистите твърдят, че колкото по-дълго децата живеят в крайна нищета, толкова по сериозни са последствията за тях. По-вероятно е те да се сблъскат с трудности като социална изолация, проблеми с образованието и здравословни проблеми. Изводите и данните, представени по време на регионалната среща, са част от мащабен анализ за проблемите на децата от областите Велико Търново, Габрово, Русе, Разград и Силистра. Целта на срещата бе да събере хора от различни професии, работещи на различни места и на различни позиции, но обединени от една кауза – решаване проблемите на децата.
Ирина Алексиева, изпълнителен директор на Българското училище за политика „Димитър Паница”, заяви: „За мен проектът „Гласът на българските деца“, от който е част и тази среща, е много специален. Този глас трябва да бъде чут не само от родителите на децата, но и на всички нива на властта“. Сред присъстващите на събитието бяха представители на областите администрации, кметове и експерти от неправителствения сектор.
Образованието е другата сфера с открояващи се не малко проблеми, показва още анализът. За учебната 2016-2017 г. в Северен Централен регион от училище са отпаднали общо 308 деца, като най-много от тях са от област Русе – 133. Във Велико Търново напусналите училище са 70, в Силистра – 50, в Разград – 47, а в Габрово – 8. Децата остават извън класните стаи заради социални и семейни причини, неразбиране на преподаваното или неумения да наваксат пропуснат учебен материал. Причини са още ниските доходи и липса на средства за осигуряване на нужните условия за обучение от страна на родителите, нуждата учениците да работят, за да подпомагат семейния бюджет, както и необходимостта да полагат грижи за по-малки братя или сестри. В малките населени места, където са закрити училища, често майките и бащите се безпокоят за безопасността на децата си, особено ако те са момичетата, и предпочитат да ги оставят вкъщи вместо да пътуват до училище.
Проблеми има и при образованието и грижите за децата с увреждания и специални нужди. Най-голям е техният брой в областите Велико Търново, Габрово и Русе. Към февруари 2017 г. в област Велико Търново са регистрирани 694 деца с увреждания. Сравнителният анализ показва, че броят на тази рискова група се е увеличил почти три пъти от 2010 г. насам. Почти двойно е нараснал броят на децата с увреждания в област Габрово и към февруари 2017 г. те са 446 като повечето от тях са с физически увреждания. Според специалистите няма изграден капацитет, достатъчен да задоволи потребностите им, включително и по отношение на свързаните групи в риск – семействата на деца с увреждания.
Като друго основно предизвикателство докладът посочва липсата на подкрепящ възрастен, който се грижи за израстването на детето до зрялост. Поради миграцията на родителите, високата им заетост или неумението им да комуникират с децата, много малчугани се отглеждат от баби и дядовци или растат сами, което възпрепятства образователния им успех и развитие.
На фона на анализа участващите в регионалната среща в старата столица набелязаха мерки за справяне с проблемите на децата от областите Габрово, Велико Търново, Разград, Русе и Силистра. Сред предложените такива бяха създаване на мобилни училища, връщането на някогашните младежки домове в съвременна форма, развитието на мобилни консултативни екипи, обучение в предприемачество за семейства в затруднено материално положение, както и земеделски стопанства, вместо помощите за такива семейства. Като мерки за справяне с проблемите на децата бяха набелязани и евентуални законодателни промени, като премахване на порочната практика в образованието, където в момента едно дете е равно на определена сума, която влиза в бюджета на училището.
Източник: gabrovonews.bg