На 31 май, в навечерието на Деня на детето, се проведе церемонията по връчване на Награди „Златна ябълка“ за осма поредна година. Чрез това събитие Национална мрежа за децата засвидетелства признание към хора и институции, които с работата и всеотдайността си подкрепят децата на България и способстват за осигуряване на по–добра среда и условия за развитие. И тази година младежите от Програма „Мегафон“ бяха дейни участници в подготовката и провеждането на церемонията. Христо Калчев, Данчо Александров и Тодор Гинев поеха ролята на репортери, за да ни представят през погледа на младежите как протекоха награди „Златна ябълка“, ето какво разказват:
„На събитието присъстваха номинираните, приятели и съмишленици на Мрежата. Настроението бе приповдигнато, вълнението нестихващо. В сградата се събраха безброй добри истории и примери за това как може да се подобри благосъстоянието на децата в България. Преди да започне церемонията, присъстващите в залата споделиха, че събития от подобен тип са необходими, защото често няма кой да засвидетелства уважението си към тези хора и да им напомни, че с това, което правят, те променят детски съдби. Обобщиха и образа на носителя на наградата „Златна ябълка“ – „…това е човек, който неспирно да работи с и за децата, който да се вдъхновява за нови идеи и да не спира да се бори, човек, който да търси начини да дава глас на децата и младежите.“
Ивайло Захариев и Даниела Захариева бяха водещи на вечерта. Дани е представител на младежката мрежа „Мегафон“, която е част от Национална мрежа за децата“. В програмата се включиха и детска вокална група „Мики Маус“. Не само Дани представи младежка мрежа „Мегафон“. Част от младежите се включиха в журирането при избора на наградите. Младежите съдействаха и при връчването на наградите. Екип от тях се погрижи да отрази събитието и да събере впечатленията на гостите. По инициатива на мегафонците бе изготвена рамка, до която застанаха много от присъстващите за снимка.
Елка Налбантова, която е част от секретариата на Националната мрежа за децата, споделя, че за нея много са героите в ежедневието ни, които сътворяват чудеса за децата и всички те заслужават награда за труда си. Всеобщо е мнението, че младите хора трябва да бъдат активна част от такива събития и да получават възможност да изразяват мнението си и да участват дейно в подготовката и инициирането на вечери като тази. Номинираните в залата не криеха вълнението си и споделяха, че самата номинация е признание и стимул за тяхната работа и е доказателство за това, че действията им имат резултат, за което много се радват.
Залата притихна и последваха номинации и награждаване в осем категории: „Герой на децата“, „Училище“, „Болница“, „Община“, „Журналист“, „Благотворител“, „Награда за цялостен принос към Мрежа за децата“ и Специална награда. Най-много номинации бяха събрани в категорията „Герой на децата“. Всички наградени споделиха, че наградата е изключително признание за тях и всички, с които работят.
Наградата на цялостен принос към Национална мрежа за децата бе присъдена на Цвета Брестничка – председател на Управителният съвет на Асоциация „Родители“ и един от учредителите на Мрежата. В интервю тя споделя, че за нея и целия екип е висока чест да бъдат удостоени с награда „Златна ябълка“. Тя посвети наградата на всички, с които работи, защото, когато хората са заедно в екип, те могат да постигнат повече. Тя споделя, че най – често институциите биват упреквани от гражданския сектор, но когато наистина имат напредък в грижата си за децата, те трябва да получават и положителната обратна връзка.
В категорията „Училище“ наградата бе присъдена на ОУ „Никола Икономов“, град Разград. С вълнение директорката на училището – Виктория Георгиева сподели, че това е свидетелство за неуморния труд на целия й екип. Сподели, че ще работи за това да продължи да поддържа атмосферата на сътрудничество и толерантност, за да защитят наградата.
Д-р Таня Андреева и Дария Мукова получиха наградата „Златна ябълка“ в категорията „Герой на децата“. Те са създателки на мобилното приложение HealthyKid. С помощта на това приложение, родителите получават насоки към подходящи лекари или лечебни заведения. Двете дами споделят, че възможността да работят и да помагат на децата и техните семейства е безценна и тази награда е признание за труда им. Допълват още, че това, което ги обединява с другите номинирани е целта за по – добро бъдеще за децата на България. Такива събития трябва да привличат вниманието на институциите и да ги стимулират да подобрят качеството си на работа в полза на малчуганите, казват още те.“