На 17 и 18 ноември Мрежата за обмен на идеи и съвместна работа за превенция на сексуална експлоатация на деца Партньорство за учене и действие (ПУД) организира конференция „Превенцията на сексуалното насилие и сексуалната експлоатация над деца е възможна“. Основните цели на събитието, организирано от Българската асоциация по семейно планиране и сексуално здраве, БАСП, бяха:
- Да се съберат специалисти – работещи с деца и младежи на терен, учени, хора на ключови позиции от различни области, за да повдигнат и разискват въпросите, свързани със сексуалната експлоатация и насилието над деца в различни контексти.
- Да се представят изследвания, свързани с темата за превенцията на сексуална експлоатация и насилие над деца.
- Да се споделят практики за превенция – от България и други европейски държави – и ефектът от тяхното приложение.
- Да се изведат нормотворчески препоръки към политиките за деца в секторите здравеопазване, образование и социални дейности.
Събитието бе открито от Росица Димитрова, зам.-министър на труда и социалната политика, и от Мая Манолова, Омбудсман на Република България. Във встъпителната част се включиха и д-р Радосвета Стаменкова, изпълнителен директор на БАСП, както и Джейн Уорбъртън от Фондация ОУК. По-късно доц. Михаил Околийски от Световната здравна организация (СЗО) говори за Европейският план за действие на СЗО за превенция на малтретирането на деца, а посланикът на Великобритания, Н. Пр. Ема Хопкинс говори за лицата на съвременното робство. Д-р Дебра Олнок от Бедфордширския Университет разказа за сексуалната експлоатация над деца във Великобритания, а доц. Майа Грекова от катедрата по Социология на Софийския университет представи изследването „Сексуална експлоатация и сексуално насилие сред подрастващи във възпитателни училища интернати, социално педагогически интернати и други институции”.
Събитието продължи с няколко панелни сесии, които разгледаха проблематиката от различни ъгли. Модератор на един от панелите бе Дани Колева, програмен директор на Национална мрежа за децата, която провокира говорителите да анализират в дълбочина предизвикателствата, които стоят пред тях във връзка с адресирането на проблема със сексуалната експлоатация над деца. По време на тази сесия д-р Ангел Кунчев, главен държавен здравен инспектор, призна, че ангажиментът на Министерството на здравеопазването по темата е минимален. Стана ясно, че има необходимост от запознаване на личните лекари и други специалисти със задължението им да разпознават и сигнализират отговорните институции при признаци на сексуално насилие, което почти не се прави в момента. В сесията се включиха и професионалисти от Фондация „Асоциация Анимус“ и Института по социални дейности и практики, които разказаха за успешни случаи от работата си в Зона ЗаКрила по проект на Уницеф – България. Те наблегнага върху важността от прилагането на междуинституционален и мултидисциплинарен подход при работата с децата, жертви на насилие, за да се избегне допълнителното им травматизиран. Радиона Никова, международен експерт към Държавната агенция за закрила на детето очерта отговорностите на ведомството във връзка с реакцията по случаи на сексуално насилие и експлоатация.
Вторият ден на конференцията бе посветен на добри практики в превенцията на сексуалното насилие и сексуалната експлоатация. Презентации направиха от Института по социални дейности и практики, Фондация „П.У.Л.С“, Фондация „ПИК“ и Национална мрежа за децата.
Последният говорител за деня, Джейн Уорбъртън от Фондация ОУК, призова участниците в Мрежата за обмен на идеи и съвместна работа за превенция на сексуална експлоатация на деца Партньорство за учене и действие (ПУД) да бъдат по-активни в обмяна на практиките помежду си, за да може добрите примери да придобият по-голям мащаб. Едновременно с това, тя окуражи професионалистите да измерват резултатите си по начин, който показва ясно добавената стойност от дейностите им, така че да могат да имат доказателства пред останалите партньори, че работата им има смисъл да бъде пренесена на национално ниво.