В Деня на детето бе учреден Инициативен комитет от граждани, неправителствени организации, лекари и общественици за построяването на Национална детска болница „Детски здравен парк“. Сред тях са Национална мрежа за децата, Асоциация Родители, Българска педиатрична асоциация и още около 30 неправителствени организации, много лекари, общественици и над 80 граждани. Те внесоха апел до министър-председателя на Република България г-н Бойко Борисов и до министъра на здравеопазването проф. Николай Петров.
България е единствената европейска страна, в която няма Национална детска болница и малките пациенти и техните родители са принудени да обикалят редица здравни заведения, за да получат адекватна здравна помощ. Специалистите, работещи с деца, са разпръснати в повече от 14 лечебни заведения на територията на София. Десетки родители са принудени да обикалят със страдащите си деца и многократно да чуват: „Не сте за тук“. Това заяви проф. Владимир Пилософ при представянето на инициативата в Пресклуб БТА днес.
Реализирането на Инициативата Национална детска болница „Детски здравен парк“ с диагностично-консултативни, лечебни, рехабилитационни, образователни и организационни функции, ще осигури възможност за ефективна комуникация и екипна работа между отделните детски специалисти, което ще доведе до съкращаване на диагностично-лечебния процес. Болницата трябва да предлага не просто концентрация на скъпоструваща съвременна апаратура, а ефективното й използване от високо квалифицирани специалисти. Детската болница трябва да осигурява своевременна, високо-специализирана спешна помощ, както и комплексна психологическа и социална подкрепа за децата и техните семейства, включително обучение на родители на деца с хронични проблеми, адекватна рехабилитация и палиативни грижи. Това съобщи педиатърът д-р Елена Георгиева.
Повече от всякога се нуждаем от изграждане на доверие от страна на родителите, за чиито деца се осигурява комплексна грижа спрямо най-съвременните медицински стандарти, коментираха организаторите на инициативата. Научните постижения, пълноценното обучение, продължаващата следдипломна квалификация, приемствеността и високата мотивация на лекарите и специалистите по здравни грижи са ключово важни и за целта е необходимо да има едно място на национално ниво, където не само лекуваме болестта, но където утвърждаваме здравето сред най-малките граждани на България.
„Днес, Българска педиатрична асоциация, Асоциация Родители, Национална мрежа за децата, много граждани, общественици, професионалисти по здравни грижи и организации, обединихме своите усилия и създадохме инициативен комитет за ангажиране на общественото внимание и стимулиране на реални стъпки по проектиране и изграждане на Национална детска болница „Детски здравен парк“, заяви Ева Борисова от Асоциация „Родители“ по време на представянето на инициативата.
Младата педиатърка д-р Таня Андреева разказа, че практикува лекарската професия от 8 години и иска да се развие като педиатър именно в България, а не да напуска страната. Но често се чувства безсилна и е принудена да препраща малките си пациенти и техните родители при други специалисти, а координацията между всички лечебни заведения и експерти отнеме изключително много време и ресурси, които понякога поставят на риск младия живот и здраве.
„Днес ние не молим за повече пари. Днес ние настояваме за инвестиция, за да спрем да пилеем пари, здраве и детски животи“, допълват представителите на Инициативния комитет на Национална детска болница „Детски здравен парк“. Те заявиха, че ролята на държавата е да оптимизира болничните заведения и да направи така, че ресурсите – човешки, сградни и като специализирана медицинска техника – да бъдат използвани най-целесъобразно в полза на детското здраве и на подкрепа – медицинска и психологическа към родителите на страдащите деца.
В събитието и инициативния комитет се включиха също г-жа Пенка Георгиева, Пациентски организации “Заедно с теб” и Елисавета Костова, “Национална асоциация на децата и младите хора с диабет”.
Снимка: БТА