Периодичните сътресения във фонда за лечение на деца дават резултат – все по-малко хора даряват средства. През 2017 г. постъпилите дарения са в размер на едва 165 939 лв., пише в отчета на структурата за миналата година. За сравнение през 2016 г., когато тогавашният директор Павел Александров беше показно арестуван, неправителствените организации реагираха остро, а скандалът разстрои работата на фонда за месеци наред, са събрани повече пари – 188 000 лв. Първото тримесечие на тази година също сочи, че се върви към ново дъно – за януари, февруари и март са дарени едва 17 000 лв., макар че през май има ръст и граждани, фирми и институции са дарили 29 000 лв.
“Не се отчита активност от страна на Обществения съвет към фонда за привличане на дарителски средства към фонда, а това е една от задачите на ОС по правилник”, коментира по този повод директорът на фонда Мариета Райкова в отчета.
Въпреки че фондът е имал и “спокойни” години – без скандали, които да рушат доверието на донорите, тенденцията за спад на даренията е от самия му старт преди 14 години. Например през 2006 г. те са били над 650 000 лв., през 2008 г. – 280 000 лв., през 2011 г. – 200 000 лв. Не се отменяни данъчните облекчения за дарения във фонда – те са до 50 на сто от годишната данъчна основа.
Паралелно с това през годините държавното финансиране и финансираните от фонда дейности се увеличиха – за м.г. бюджетът му беше 12 млн. лв., с които освен лечение в чужбина се покриват и медицински изделия и лекарства за деца у нас.
За 2017 г. фондът е подпомогнал финансово лечението на 333 деца в чужбина и 738 у нас. Отказите са 123, като голямата част от тях са заради становище на лекарите – експерти на фонда, че не е нужно лечение навън. Общо сумата за одобреното лечение е 20 млн. лв., като част от тях са платени с бюджета на здравната каса или здравното министерство.
“Съществува риск от срив в дейността на фонда”, предупреждава Райкова в отчета. Сред основните причини е “огромната натовареност на служителите, ограниченият щат и текучеството на кадри”. Освен нея във фонда работят още 8 души. Това “поставя в риск и изпълнението на специфични дейности като например заложеното в Правилника провеждане на процедура по Закона за обществените поръчки за доставка на медицински изделия, високоспециализирани медицински апарати и уреди за индивидуална употреба”. Тази година фондът трябва за пръв път сам да поръча тези изделия вместо болниците. Търг обаче още не е обявен.
Източник: в. Сега
Снимка: freeimages.com