Пада възрастта на заболелите от диабет. Все повече деца страдат от тази коварна болест, която при тях се поддържа с инсулин през целия им живот. Най-малкият пациент, диагностициран преди дни, е бебе на 50 дни. Това заяви за БГНЕС в навечерието на Световния ден за борба с диабета – 14-ти ноември, председателят на Националната асоциация на децата и младите хора с диабет Елисавета Котова.
Тя уточни, че болните са около 600 000 души като други над 200 000 все още не са диагностицирани или са в преддиабетно състояние. Според Котова профилактичните прегледи трябва да бъдат задължителни. „Проблемите са по-скоро административни, отколкото медицински. В България пациентите се лекуват с медикаменти, които са на световно ниво, но достъпът до тях е изключително труден и разделящ не по медицински критерий, а административен. Настояваме достъпът до европейските медикаменти да бъде облекчен както за самата държава, така и за пациентите. Трябва да се прекрати и практиката на няколко години пациентите да се преосвидетелстват, защото заболяването е нелечимо. Ежемесечното ходене в точно определена дата до личния лекар за рецепта също е безсмислено”, обясни Котова. Независимо, че от здравното министерство твърдят, че терапията зависи изцяло от лекуващия лекар, това не е така, защото медиците се съобразяват с редица заложени критерии, които не могат да се прескачат, а ако някой дръзне да го направи, бива санкциониран, добави председателят на асоциацията.
Тя разкри, че хората по света от години не е необходимо да се убождат преди всяко поставяне на инсулин, защото разполагат със сензори, които им дават възможност постоянно да следят нивото на кръвната си захар, без да е необходимо да изпитват болка. Според нея иновациите в здравеопазването идват с огромно закъснение у нас, което трябва да се промени.
По традиция на 14 ноември – Световния ден за борба с диабета, се организират информационни кампании за превенция и проследяване на хроничното заболяване, безплатни кръвни тестове и консултации със специалисти ендокринолози.
Второ детско отделение на УМБАЛ Бургас се включва в глобалната кампания с откриването на стая за обучение на деца с диабет. Отделението е единственото в Югоизточна България, където се диагностицират и лекуват деца с диабет.
Отново на 14 ноември на площада на Централния общински пазар в Русе ще се проведе кампания за измерване на нивото на кръвната захар от 11 до 13 ч. Екип от Вътрешно отделение към УМБАЛ Медика Русе ще прави контролни изследвания и ще информира гражданите за методите на профилактика. Домакините от „Общински пазари“ ще почерпят със здравословна овесена каша всеки, който си е направил тест.
Безплатни изследвания на кръвната захар организират и от Многопрофилната болница за активно лечение „Д-р Атанас Дафовски“ в Кърджали. Те ще се проведат на 14 ноември от 10 до 12 часа в ендокринологичното отделение на лечебното заведение. В отделението съществува и Център за обучение на диабетици от 2013-а година, който е изцяло насочен към диабетиците в отделението.
В Добрич безплатното измерване на кръвна захар ще продължи до 22 ноември в офисите на ПП ГЕРБ в региона. Изследванията се извършват от здравни работници, които всяка година се включват доброволно в инициативата.
Снимка: pixabay.com