26 юни е Международен ден за борба със злоупотребата и нелегалния трафик на наркотици. На този ден всички хора по света могат да изразят своята съпричастност и активна позиция в битката с разпространението на наркоманията. Датата е приета на Общото събрание на ООН през 1987 г. и изразява решителността на всички страни-членки да засилят действията и сътрудничеството си за постигане на свят без наркотици.
Редовната употреба на наркотици води до трайни последици за здравето. Сред тях са рискът от увреждане на жизненоважни органи и системи, свръхдоза или инцидент, заразяване и развитие на инфекции и силна физическа зависимост.
Още по-тежки могат да бъдат пораженията върху психиката. Най-общо казано, чрез промяната на мозъчните функции след приемане на психоактивно вещество човекът очаква онези въздействия, които се усещат като удоволствено преживяване и преживяване на „възнаграждение”. Това е и основната причина поради която толкова много хора продължават употребата на психоактивни вещества.
По данни на Националния фокусен център за наркотици и наркомании:
Канабисът (марихуана, хашиш) е най-често употребяваният незаконен наркотик в България. През последните години разпространението на употребата на канабис в България остава относително стабилно. Наблюдава се тенденция на увеличаване на броя и дела на жените, които пушат марихуана, както и сред по-младото население – 27 % от учениците са употребили поне веднъж в живота си канабис, като за 16 години делът на учениците с опит в употребата на канабис се е увеличил с 13 процентни пункта.
Опиоидите и по-точно хероинът, са веществата, с които най-вече се свързва високорисковата употреба на наркотици в страната. Широкото разпространение на употребата на хероин и други опиоиди в България остава сравнително стабилна с лека тенденция за намаление през последните години. Хероинът продължава да бъде най-често употребяваният опиоид, въпреки че се наблюдава тенденция за увеличаване на разпространението на употребата на метадон (не за лечение) и други синтетични опиоиди.
Амфетамините и други стимуланти са веществата, при които се наблюдава най-сериозно увеличение на употребата, особено сред по-младото население. Метамфетамините все още не са широко разпространени, но постепенно нараства ролята им на пазара на наркотици. 5-6% са употребяващите използват екстази, амфетамини, метамфетамини, кокаин. В Европа делът на тези, които са употребявали най-малко веднъж в живота си някакъв незаконен наркотик, различен от канабис, е 1-2%.
Българските ученици и младежи са на първите места в Европа по употреба на амфетамини и анаболни стереоиди. Това показват данните от изследвания сред тийнейджъри на възраст между 15 и 16 години и на пълнолетни лица до 30 години.
Всеки трети от анкетираните е посочил, че поне веднъж в живота си е вземал дрога, докато за останалите страни средните стойностите са близо два пъти по-ниски. В 90 % от случаите използваният наркотик е марихуана, а около 6% признават за амфетамини, метамфетамини, екстази и кокаин. Първата употреба най-често е между 14 и 16 години.
„Има и изключения, когато възрастовата граница е по-ниска – между 11 и 13 години. При тези деца семейната картина обикновено е много тежка – имат разведени родители, отглеждани са от баби, самите родители са зависими от наркотици или алкохол”, коментира д-р Борислав Станчев, който представи данните от проучванията на заседание на Общинския съвет по наркотични вещества във Варна през февруари тази година.
Експертът предупреди, че на българския пазар все повече навлизат имитациите на канабис и кокаин. 20 % от учениците споделят, че им предлагали синтетични канабиноиди и стимуланти
„Проблемът е, че най-често не знаят какво купуват, а понякога и дилърът не знае какво продава. От марихуана не може да се умре от свръхдоза, но някои от синтетични канабиноиди могат да предизвика смъртност. Такива в Европа през последните години са открити общо 170. Те могат да бъдат пушени навсякъде и никой да не разбере, защото имат приятен аромат и не мирише марихуана. Освен това не се хващат от стандартните тестове за наркотици, понеже не са разработени методики, които да хваната 170 вещества. Това е причината някои хора да ги употребяват, защото няма да ги хванат. Синтетичните вещества се произвеждат в Китай и се транспортират в Европа като ароматизатори, соли за баня и почистващи препарати. След това се препакетират и препродават”, обясни д-р Станчев.
Според експерта модата младежите да употребяват наркотици вече затихва в западните европейски страни, докато в България сега навлиза.
„Тенденцията е същата като в Европа преди 15-20 години. Модата е повсеместна и докато преди години употребата беше предимно в големите градове като София, Варна, Пловдив, Бургас и Русе, сега е навсякъде.
Виждат, че дрогата създава удоволствие, и решават да пробват. Имаме и влияние на средата, имаме и масивни кампании за легализация на марихуаната. 20 % от анкетираните приемат, че тя трябва да бъде разрешена”, добави още д-р Борислав Станчев.
Децата си купуват марихуана 4 пъти повече, отколкото си купуват билети за кино и 6 пъти повече, отколкото сладолед. Данните са за САЩ, но България е на 6-то място в Европа по пазар на канабис и една от териториите, на които се експериментират дизайнерските дроги. Това стана ясно на кръгла маса на тема „Няма добра дрога”, проведена на 1 юни, на която присъстваха ученици от няколко училища, кметът Йорданка Фандъкова и заместник-министърът на младежта и спорта – Ваня Колева. Кръглата маса е старт на кампания, която предвижда открити уроци за наркотиците в столични учебни заведения и цели по-голяма ангажираност на децата със спорта като борба с употребата на наркотици.
„Никой на 100% не се е преборил с това. Затова за мен най-важна е превенцията. Защото това е да можем да осигурим на нашите млади, талантливи и любопитни млади хора и деца възможности за изява. Тя да не бъде по отношение на това да бъдеш интересен, взимайки нещо забранено, а изявата да бъде по отношение на това да покажеш своя талант в сферата на изкуството или да се ангажираш със спорт, да се бориш на терена“, коментира столичният кмет.
Затова, като европейска столица на спорта, Столична община е организирала през цялата година множество събития, в които младежи на всякаква възраст да се включат. По време на дискусията няколко от учениците зададоха въпроса защо тревата не бъде легализирана и получиха овации от съучениците си. Въпреки това няколко други ученици разказаха, че да си купиш трева е по-лесно отколкото цигари, а във випуска си познават двама дилъри. „Когато отидеш при тях, директно им казваш: „Искам трева“ и те директно продават. 5 лева е една цигара. Това не е нормално, защото на ден на един ученик като мен му дават по 5 лева и това му позволява да си вземе цигара“. Такова беше преобладаващото мнение на учениците извън залата на дискусията.
Източник: dariknews.bg
Снимка: freeimages.com