Общо почти 300 учители от цялата страна са вече обучени да преподават финансова грамотност по програмата „За парите и други важни неща”. Тя беше разработена от фондация „Инициатива за финансова грамотност” с подкрепата на застрахователно и осигурително дружество „Ен Ен България”. Последните обучения се проведоха през миналата седмица в столицата, като участие в нея взеха 54 учители от 30 различни училища в София и общината. Програмата предполага обучението да се извършва по две ръководства – едното е предназначено за по-малки деца на възраст от 7 до 11 години, а другото за тийнейджъри в горния гимназиален курс. До момента материалът е бил преподаден на няколко хиляди ученици.
Програмата беше представена за пръв път през лятото на 2016 г. и започва в следващата учебна година. Тя включва сборник с 25 „финансови работилници” с практически игри, които да поставят основата на финансовата грамотност у децата над 12-годишна възраст. През ноември фондацията и „Ен Ен България” представиха новото помагало, което вече е насочено и към по-малките. Заедно с полезните знания за управление на личните финанси учениците имат възможност да развият и покажат умения за презентация, решаване на задачи в екип, работа с финансови данни. Всички работилници са съобразени с възрастта на учениците и са вдъхновени от практиката и реалността в България. Интерес към учебните помагала има от всички региони на България, а все по-често с фондация „Инициатива за финансова грамотност” се свързват и родители, които искат заедно с децата си да положат основите на добра финансова грамотност.
Това е един от няколко проекта, адресиращи финансовата грамотност в българските училища. Подобни проекти имат и Националната агенция за приходите, картовият оператор Visa, а в средата на ноември „Джуниър ачийвмънт” обяви началото на подобен проект, подкрепен от Министерството на образованието, Националната агенция за приходите и 8-те водещи асоциации, представящи целия частен финансов сектор у нас.
Източник: Капитал Daily
Снимка: freeimages.com