В България има над милион жени, преживели домашно насилие. Буквално, една от четири жени е жертва на психически, икономически, сексуален и/или физически тормоз зад стените на дома си. Противно на разпространеното схващане, насилието не е изолирано и характерно за определени региони или социални групи. То присъства навсякъде. Жертвите изпитват вина и срам, рядко търсят помощ и им е трудно да признаят какво преживяват пред себе си и околните. Не искат да се припознават в насинените лица по плакатите на кампаниите срещу насилието над жени. И са прави. Защото ще ги обвинят, че са си го търсели или са си го заслужили. Защото там, по плакатите, трябва да стои виновникът, който наранява и причинява зло, със своето лице. И защото само в свят без насилници, няма да има и жертви.
През 2015 г., по повод Международната кампания на ООН за 16 дни на активизъм и борба с насилието над жени и домашното насилие (25 ноември, Международен ден за борба с насилието над жени – 10 декември, Международен ден на човешките права), Български фонд за жените стартира своята кампания „#Всеки4ти“. “С „#Всеки4ти“ настояваме в обществото да бъде проведен разговор по нов начин за проблема с домашното насилие и насилието над жени, който има огромен размер (вижте видео-посланието на кампанията тук) и заедно да потърсим решения. Един от начините да провокираме този разговор, според нас, е чрез изкуство. Защото изкуството има силата и средствата да счупи досегашния фокус върху жертвата, да смени перспективата и да заговори за виновника по нов начин. Затова Български фонд за жените покани художници, илюстратори и дизайнери да изобразят лицето на насилието, без да използват жените-жертви като манекени.”, казват от организацията.
До 14-и февруари 2016 г. са събрани визуални изображения на лицето на насилието, което е всичко друго, но не и лицето на жертвата. Тази година, по време на Международните 16 дни за активизъм и борба с насилието над жени и домашното насилие, а и след това, ще бъдат представени в благотворителна изложба 19 визии от 13 илюстратори, участвали в конкурса „Истинското лице на насилието“.
Изложбата ще гостува в пет български града: Разград, Пловдив, Шумен, Ямбол и София. Началото на нейното пътуване беше поставено на 25-и ноември, Международен ден за борба с насилието над жени, в Разград, по време на Отворената форум-среща „Мълчанието НЕ е злато“ в сградата на Областната администрация. Следете уебсайта и фейсбук страницата на Български фонд за жените, където ще се обновява информацията за датите и местата, в които ще бъде представена изложбата. Тя е благотворителна и ако харесвате интерпретациите на визуалните артисти, ще можете да поръчате на място тениска, торбичка или постер с илюстрацията, която сте си избрали. Така ще подкрепите програмите на Български фонд за жените за превенция на домашното насилие и в помощ на жените и децата, пострадали от него.