Изявени специалисти от практиката ще бъдат привличани да преподават в университетите. След решение на съответния факултетен съвет те ще поемат до 10% от общия хорариум на учебните часове при бакалаврите и до 20% от хорариума на магистрите. Това решиха депутатите от парламентарната комисия по образование, които гласуваха на първо четене поправката в Закона за висшето образование,внесена от шефката на комисията Милена Дамянова.
Хора от практиката ще участват и в комисиите за оценка на дипломни работи и при защита на държавните изпити.
Правим предложението, за да бъдат завършващите висше образование адекватни на пазара на труда, обясни Дамянова.
Министерството на образованието и науката подкрепя предложението, то напълно отговаря на стратегията за развитието на висшето образование и запълва някои дефицити, каза зам.-министърът на образованието Петър Николов. Добре е промените да влязат в сила от 2018/ 2019 г., допълни ректорът на УНСС и зам.-председател на Съвета на ректорите проф. Стати Статев.
„Ако целта е само да се обслужи бизнесът, съм против. Висшето образование няма задача да обслужва бизнеса, а да създаде хора с компетентности”, коментира депутатът от БСП Иво Христов. Според него тези хора трябва да се нарекат гост-преподаватели и да са от целия спектър на публичния живот, каквато практика е имало и в миналото.
Според проф. Статев не е необходимо тези лектори да са доценти или професори. В практиката имало такива професионалисти, които са „повече професори от професорите”.
Източник: в. 24 Часа
Снимка: freeimages.com