От началото на 2018 г. МОН покрива транспортните разходи на учениците – средношколци до най-близкото училище, обучаващо в избраната професия или профил, независимо дали то е в съответната община или в друга община. Това стана факт след като чрез Закона за държавния бюджет за 2018 г . се направи промяна в чл. 283, ал. 2 от ЗПУО като се допълни: „Средства от държавния бюджет за транспорт се предоставят и за ученици, които пътуват ежедневно до най-близкото училище в друго населено място, в което се обучават за придобиване на квалификация по професия, ако такова обучение не се провежда в населено място, в което живее ученика.“
Тази промяна ще даде шанс на средношколци от по-малките общини да пътуват безплатно до избраното от тях училище. До влизането на ЗПУО в сила от 1 август 2016 г. МОН не поемаше транспортните разходи на учениците в средните училища, въпреки че в девети клас те подлежат на задължително образование в дневна форма. От 2017 г. започна покриването на транспортните разходи в рамките на съответната община. Оказа се, обаче, че това не е достатъчно за учениците в селските райони. В много от по-малките общини функционира само СУ с профилирани паралелки и желаещите да се обучават в професионални гимназии (намиращи се в областните градове или в съседни общини)заплащат сами транспортните си разходи. Последното е проблем за по-бедните семейства и става причина част от младежите / девойките да не продължават в средно образование или да се ограничават до намиращите се в общината училища.
Средствата за транспорт до най-близката професионална гимназия ще бъдат превеждани от МОН на общината, в която се намира училището. От своя страна гимназията ще изисква тези средства от общината и ще се разплаща с учениците. Училищата подават информация за пътуващите ученици в началото на учебната година, но понастоящем актуализират тази информация. Ако училищата не потърсят полагащата се подкрепа за пътуващите ученици, тя няма да бъде автоматично предоставена.
Източник: amalipe.com
Снимка: freeimages.com