„Геймингът“ – една от опасностите пред децата на 21 век
Изследвания сочат, че при този вид зависимост хормоните допамин, адреналин, серотонин са в тотален дисбаланс.
Изследвания сочат, че при този вид зависимост хормоните допамин, адреналин, серотонин са в тотален дисбаланс.
Пореден инцидент с дете и оръжие – какво трябва да знаят родителите
Родителите трябва да приемат чувствата на децата си, без да се опитват да ги отричат или да ги замазват, казва британската психотерапевтка Филипа Пери в книга, посветена на родителите.
Прекомерното използване на екрани в предучилищна и начална училищна възраст води до проблеми, свързани с вниманието, концентрацията, дори и поведението
От началото на пандемията има активиране на всички тревожни разстройства – и при деца, и при възрастни.
Много семейства изпитват огромни притеснения да пускат децата си да играят със свои връстници заради коварния характер на болестта
„Контролиращите родители ще имат проблеми с онлайн обучението. Но пък дейността онлайн може да доведе до повече толерантност и разбиране на другия“, коментира в предаването „Социална мрежа“ психотерапевтът Димитрина Митрева.
Над 85 000 лв. набра най-голямото благотворително събитие на фондация „За Нашите Деца“ – Вечер на добродетелите, реализирано за първи път изцяло онлайн.
Когато ежедневният стрес от родителството стане хроничен, той може да се превърне в интензивно изтощение, което кара родителите да се дистанцират от децата си, да проявяват агресия към тях и да се чувстват несигурни в своите способности.
Според експерти, децата на 15 и повече години са по-податливи към последиците от преживяното и ситуацията, с която се сблъскаха неподготвени.
Как да запазим психичното здраве на децата, които тръгнаха на училище с маски. Епидемията с коронавируса причини големи сътресения във всекидневието и децата дълбоко преживяват тези промени.
Стартира проучване за новата Стратегия на Европейския съюз за правата на детето, което приканва децата да споделят своя опит и приоритетите си за превръщането на Европа в още по-добро място за живота на децата. Мненията на децата ще бъдат събрани в доклад, който ще бъде обявен в края на месец ноември 2020 г.
Съвети как да помогнете на децата да се справят със сложните чувства при връщането в училище
времето, прекарано пред екрана, може да има отрицателен ефект върху развиващия се мозък на децата под 3 годишна възраст.
Искате да отгледате ангажирани граждани? Никога не е прекалено рано да научите децата какво всъщност означава да отстояват мнението си и как да бранят позицията си.
Когато детето постоянно получава информация колко е страшно, се трупа стрес
Родителите сами ще преценяват дали да пуснат децата си на детска ясла или градина от 15 септември.
Независимо какво е времето навън учителите следят строго правилото да се спазва и изпращат възпитаниците си да изминат разстоянието, за да подобрят физическата им форма и концентрацията в час.
Дори да сте обезопасили цялата къща, най-добрата превенция е да говорите и да показвате на детето и да не го оставяте само в опасна среда.
Докато балансирате рисковете и ползите от връщането в училище, не забравяйте, че в момента здравето и безопасността са приоритет повече от всякога.
Мрежа за правна помощ към Национална мрежа за децата е създадена с мотива да повиши влиянието на застъпническата дейност на НМД чрез работата по знакови, или така наречените „стратегически случаи“ на деца, както и да предложи квалифицирана правна помощ при случаи, свързани с деца.
Повече за проекта
Национална мрежа за децата има за свой стратегически приоритет развитието на модели за участие на децата в процесите на взимане на решения, които ги касаят. В изпълнение на този приоритет създавамe и прилагаме редица програми по детско и младежко участие.
Повече за проекта
Помогнете ни да построим Къща на децата. Това ще бъде една нова, модерна и съвременна къща за децата от цялата страна – място за събития и център за обучение и развиване на тези умения, които ще са необходими на децата ни УТРЕ, за да бъдат успешни хора и лидери.
Повече за проекта
Годишният доклад на Национална мрежа за децата „Бележник“ оценява, както в училище, как правителството и администрацията са изпълнявали държавните ангажименти към децата през изминалата календарна година.
Повече за проекта
Национална мрежа за децата създаде наградите “Златна ябълка”, за да насърчи всички организации и отделни личности, които допринасят за живота и благосъстоянието на българските деца.
Повече за проекта
Проектът дава възможност да се задействат механизми за реакция при най-ранните предупредителни знаци за риск от отпадане от училище и ефективно да включи в превенцията заинтересованите страни в общността.
Повече за проекта
Основната цел на проекта, финансиран от Фондация Велукс, е изграждането на четири Центъра за правата на децата и пилотиране на услуги, насочени към деца в конфликт и в контакт със закона.
Повече за проекта
Проектът цели мобилизиране на усилията и ресурсите на НПО сектора, международните организации, донори, национални и местни власти и обединяването им в обща застъпническа и комуникационна стратегия, свързана с политиките за ранната интервенция в страната.
Повече за проекта
Целта на проекта „Училището като център на общността“ е успешно да приложи модела на community school в 33 училища в цялата страна
Повече за проекта
Следвайки добрите практики от Исландия, проектът цели да създаде и пилотира програма в България, Португалия и Кипър за овластяване на децата и техните родители и за прекратяване на моделите, при които се използва телесно наказание и емоционално насилие над деца
Повече за проекта
Проектът е насочен към реформирането на организацията на съдебната система в сферата на семейното правосъдие. Негова цел е разработване и пилотиране на иновативна процедура по семейна медиация с фокус най-добрия[…]
Повече за проекта
В края на проекта, който се осъществява в 6 европейски държави, ще бъде изготвена виртуална игра, която да обучава младежите и да им дава знания за това как работи съдебната система и какви са юридическите процедури, които засягат децата в конфликт със закона.
Повече за проекта
Проектът се изпълнява от румънската организация World vision, а Национална мрежа за децата е партньор по проекта заедно с Weworld – Италия, Аcrosslimits – Малта и Университета в Бергамо.
Повече за проекта
„Да отворим врати за децата на Европа“ е съвместна кампания на Юрочайлд и Надежда и домове за децата, имаща за цел реформа в институционалната грижа за деца в Европа.
Повече за проекта
Проектът цели да даде тласък на процеса за възприемане на цялостен семейно-ориентиран подход, който засяга богат спектър области.
Повече за проекта
Знаеш ли как да бъдеш защитник на правата на децата всеки ден?
Повече за проекта
Проектът се занимава с ефективността на използването на Структурните фондове за създаване на услуги в общността за хора с увреждания.
Повече за проекта
PROCOPIL (Румънски – „За детето”): Съвместна програма за местна инициатива за борба с малтретирането на деца и насърчаване на положителните практики, свързани с децата в рисково положение.
Повече за проекта
Целта на проекта е да мобилизира гражданските организации и ключовите заинтересовани лица, работещи за детски права и благосъстояние в цяла България.
Повече за проекта
Основна цел на проекта е да се разработи модел на добра практика на програма за интензивна и специализирана приемна грижа за млади правонарушители.
Повече за проекта
Надграждане на капацитет за подобряване и разширяване на услугите в сферата на ранното детстко развитие и образование чрез транснационален обмен на опит и ноу-хау на иновативни и алтернативни практики за превенция на отпадането от училище.
Повече за проекта
Проект „Детето в центъра” подкрепя неправителствените организации, работещи с и за деца, членове на Национална мрежа за децата и работи за поставянето на проблемите на децата на дневен ред.
Повече за проекта
Проект „Фокус върху детето” се реализира с подкрепата на фондация ОАК и има за цел да окаже подкрепа на гражданските институции в България, работещи по закрилата на детето за успешно застъпничество за по-добри политики за децата и семействата.
Повече за проекта
Мобилтел постави началото на мащабен проект в подкрепа и популяризиране на приемната грижа. Той се осъществява в партньорство с Национална мрежа за децата, Министерство на труда и социалната политика, Български дарителски форум и Държавна агенция за закрила на детето.
Повече за проектаОфис: бул. "Витоша" №58, ет. 4, София 1463
Тел./Факс: 02 988 82 07
Тел.: 02 444 43 80
Еmail: office@nmd.bg
Пресцентър:
Тел.: 0879 570 179
0886 413 073