Неправителствени организации настояват за преразглеждане на насоките за кандидатстване по операция „Развитие на социалното предприемачество“
Неправителствени организации настояват за преразглеждане на насоките за кандидатстване по операция „Развитие на социалното предприемачество“, обявена с бюджет 15 млн. лева по оперативна програма „Развитие на човешките ресурси“
Национална мрежа на децата участва активно в изработването и съгласуването на позицията на група граждански организации и мрежи по проекта на насоки за кандидатстване по процедура „Развитие на социалното предприемачество“ към ОП „РЧР“.
Чрез изпълнението на операцията ще се предостави подкрепа за дейността на социални предприятия, в която бенефициенти са едновременно субекти на частното право и общините, с което считаме че ще бъдат нарушени европейските критерии. Това ще постави под въпрос законосъобразността на схемата, а и ефективността на използваните средства от гледна точка създаване на условия за объркваща и противоречива практика. Искаме да отбележим, че преди всичко при социалните предприятия, терминът „предприятие“ е водещ (развитие на определена стопанска дейност) и в този смисъл за нас е неадекватно и неприемливо да се подкрепят държавни или общински структури, които са с функции и правомощия в друга посока, да извършват такава дейност (която би им била неприсъща в условията на свободен пазар). Именно по тази причини, няма програми, които директно да финансират общини, които да правят малки и средни предприятия (в преобладаващия брой случаи социалните предприятия са именно малки и средни предприятия). Организациите считат, че този подход ще създаде неустойчиви и неефективни пазарни модели, които няма как да се впишат в концепцията за свободна пазарна икономика и устойчивите й модели.
На второ място, въведените правила за допустимост на разходите, при които се прилагат опростени разходи, водят до ограничаване на икономическия смисъл от цялата схема. Макар и нестопанска по характер, социалното предприятие, както беше цитирано по-горе, е икономическа дейност и е свързано с влагането на ресурси за нейното осъществяване – материална база, оборудване, материали и технологии, за да бъдат реализирани пазарно ориентирани продукти и услуги, които да са конкурентни. Идеята на една подобна схема, която се води от икономическа логика, е да осигури възможност подобна инвестиция да бъде направена, тъй като именно тя осигурява и устойчивост на дейността след приключване на проектното финансиране.
Така, както е предложена настоящата схема, прилагайки ограниченията на чл. 6 на ПМС № 189/28.07.2016 г., за инвестиране в оборудване, обзавеждане, материали и технологии са допустими минимални по размер суми, недостатъчни да осигурят икономически дейността на социалното предприятие.
НПО настояват за бенефициенти за развитие на конкретни дейности, които са социално предприятие, да бъдат допустими само субекти на частното право, както и неприлагане на изискванията на чл. 6 на ПМС № 189/28.07.2016 г. към конкретната операция и стартиране на процес за преразглеждане и промяната му, за да обезпечи необходимата гъвкавост на прилагане, с оглед спецификите на конкретните операции.
Снимка: photl.com